fbpx

2021 Time Table

Find below schedules of Advanced Level Classes

2021 Advanced Level Class Time Table

2021 Advanced Level Theory – Sakya – Nugegoda

COMMERCE

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Economics(Mass 01) Bandara Dissanayake Saturday – 07.30 AM – 09.30 AM
Business Studies (Mass 01) Bandara Dissanayake Saturday – 09.45 AM – 11.30 AM
Economics(Mass 02) Bandara Dissanayake Monday – 03.00 PM – 05.00 PM
Business Studies (Mass 02) Bandara Dissanayake Wednesday – 03.00 PM – 05.00 PM
Economics (Group) Bandara Dissanayake Wednesday – 02.45 PM – 04.30 PM
BUsiness Studies (Group) Bandara Dissanayake Wednesday – 04.45 PM – 06.30 PM
Accounting (Mass) Hemal Perera Sunday – 03.30 PM – 05.30 PM
Accounting (Mass) Hemal Perera Saturady – 11.15 AM – 01.15 PM
Accounting (Mass) Hemal Perera Thursday – 03.00 PM – 05.30 PM
Accounting (Group) Hemal Perera Friday – 03.00 PM – 05.30 PM
Accounting (Group) Besley Kumara Pathirana Friday – 2.45 PM – 05.00 PM
Accounting Thushara Nakandala Friday – 03.00 PM – 05.45 PM
Business Statistics Lasitha Fernando Saturday – 10.30 AM – 12.30 PM

 

ARTS

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Logic Anuradha Abeysekara Tuesday  – 03.00 PM – 05.00 PM
Political Senadhi Athukorala Saturday – 08.00 AM – 10.00 AM
Sinhala Mahinda Sri Jayalath Saturday – 10.00 AM – 12.00 PM
B. Civilization Sanath Undugoda Friday – 03.15 PM – 05.15 PM
Geography Bhathiya Ranasinghe Sunday – 10.30 AM – 12.30 PM
G. English Tilina Peris Friday – 02.45 PM – 05.15 PM
G. English S. Wijesinghe Saturday – 03.00 PM – 05.00 AM
English Literature S. Wijesinghe Saturday – 01.00 PM – 03.00 PM (temp)
Hindi Kanchanamala Kariyapperuma Friday – 03.00 PM – 05.00 PM
Media Udam Satharasinghe Saturday – 01.30 PM – 03.30 PM
Tamil S. Polraj 2019 – September

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Dr Hiran Amarasekara Wednesday – 03.00 PM – 05.00 PM
Physics Asela Ranasingha Thursday – 03.00 PM – 05.30 PM

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
ICT Group 01 Sandamal Vidhanagamage Saturday – 01.30 PM – 03.30 PM
ICT Group 02 Sandamal Vidhanagamage Wednesday – 03.00 PM – 05.30 PM
SFT Malith Wasalage Saturday – 07.30 AM – 10.30 AM
BST Devinda Wijekoon Saturday – 10.30 AM- 01.00 PM
ET D.M Keerthirathna Saturday – 10.30 AM – 01.00 PM
ET Shrimal Wijesinghe Thursday – 03.00 PM – 05.00 PM

COMMERCE

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Accounting Nilantha Agampodi Sunday – 10.30 AM – 12.30 PM
Accounting Lakshitha Rathnayake Saturday – 10.30 AM – 12.30 PM
Economics Imran Hasheem Sunday – 08.00 AM – 10.00 AM
Economics Kasun Liyanege Saturday – 08.00 AM – 10.00 AM
Business Studies Kasun Liyanage Saturday – 01.15PM – 03.15 PM
Business Studies Charuka Suchendra Saturday – 01.30 PM – 03.30 PM
ICT Group 01 Sandamal Vidhanagamage Saturday – 01.30 PM – 03.30 PM
ICT Group 02 Sandamal Vidhanagamage Wednesday – 03.00 PM – 05.30 PM

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Mano Kalupahana Sunday – 01.15 PM –  04.15 PM
Chemistry Ranga Hettige Monday – 03.00 PM –  06.00 PM
Physics Asela Ranasingha Saturday – 02.00 PM – 05.30 PM
Physics Sudeera Jayamanna Tuesday – 03.00 PM – 06.30 PM
Combined Maths D.W. Dangalla Wednesday – 03.00 PM – 05.00 PM

 

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
ICT Group 01 Sandamal Vidhanagamage Saturday – 01.30 PM – 03.30 PM
ICT Group 02 Sandamal Vidhanagamage Wednesday – 03.00 PM – 05.30 PM

2021 Advanced Level Theory – Sakya – Panadura

COMMERCE

Subject
Lecturer
Day & Time
Business Studies (Group) Thushara Nakandala Thursday – 02.45 PM – 04.30 PM
Economics (Group) Amila Dias Thursday – 04.45 PM – 06.30 PM
Economics (Mass) Amila Dias Wednesday – 08.00 AM – 10.00 AM (temp)
Business Studies (Mass) Thushara Nakandala Wednesday – 10:15 AM – 12.15 PM (temp)
Accounting Nishantha Salgado Monday – 08.00 AM – 10.00 AM (temp)
Business Statistic Lasitha Fernando 2019.03.13 – 03.00 PM – 05.00 PM

 

ARTS

Subject
Lecturer
Day & Time
Logic (Mass) Anuradha Abeysekara 2019.03.17 – 03:30 PM – 05:30 PM
Political Senadhi Athukorala 2019.03.12 – 01.00 PM – 03.00 PM
Sinhala Mahinda Sri Jayalath 2019.03.12 – 11.00 AM – 01.00 PM
B. Civilization Sanath Undugoda 2019.03.16 – 04.00 PM – 06.00 PM
Media Udam Satharasinghe 2019.03.17 – 01:15 PM – 03:15 PM

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Mano Kalupahana 2019.01.08 – 02.30 PM – 05.30 PM
Chemistry Chamal Iddagodage 2018.12.29 – 10.30 PM – 01.30 PM
Physics Vipula Gunarathna 2019.01.07 – 09.30 AM – 12.30 PM (temp)
Combined Maths Hasitha Madusanka 2019.01.05 – 07.30 AM – 10.00 AM

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
SFT Malith Wasalage 2019.01.03 – 08.00 AM – 10:00 AM (temp)
ICT Thushara Vidhanagamage 2019.01.05 – 10.30 AM – 12.30 PM
BST Devinda Wijekoon 2019.01.09 – 07.00 AM – 09.15 AM (temp)
ET D.M Keerthirathna 2019.01.03 – 11:00 AM – 01:30 PM (temp)

 

COMMERCE

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Economics Dulip Lukshan 2019.01.07 – 03.00 PM – 05.00 PM
Business Studies Dulip Lukshan 2019.01.07 – 05.15 PM – 07.15 PM
Accounting Mahesh Dilhan 2019.01.13 – 07.00 AM – 09.00 AM

 

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
ICT Thushara Widhanagamage 2019.01.05 – 10.30 AM – 12.30 PM

2021 Advanced Level Theory – Nanik – Gampaha

COMMERCE

Subject
Lecturer
Day & Time
Business Studies (Group ) Bandara Dissanayaka Saturday – 12.00 PM – 02.00 PM
Economics (Group) Bandara Dissanayaka Saturday – 02.00 PM – 04.00 PM
Economics / Business Studies (Mass) Bandara Dissanayaka Tuesday – 07.00 AM – 11.00 AM

Other Timetables

Need More Information?   Call 0112 814 908 – Nugegoda

Need More Information?   Call 0382 230 700 – Panadura

Need More Information?   Call 0337 201 001 –  Gampaha