Time Table

Find below schedules of Advanced Level Classes

Sakya Nugegoda Time Table

2020 Advanced Level Theory

COMMERCE

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Econ 01 Bandara Dissanayake Saturday – 01.15 – 03.00 PM
BS 01 Bandara Dissanayake Saturday – 03.15 – 05.00 PM
Econ 02 Bandara Dissanayake Wednesday – 02.45 – 04.30 PM
BS 02 Bandara Dissanayake Wednesday – 04.45 – 06.30 PM
Econ (Group) Bandara Dissanayake Wednesday – 4.45 – 06.30 PM
BS (Group) Bandara Dissanayake Wednesday – 2.45 – 4.30 PM
Accounting (Mass 01) Hemal Perera Sunday – 07.30 – 09.30 AM
Accounting (Mass 02) Hemal Perera Tuesday – 03.15 – 05.15 PM
Accounting (Group) Hemal Perera Monday – 03.15 – 5.45 PM
Accounting (Group) Besley Kumara Pathirana 2018.04.07 – 3.00 – 5.00 PM (temp)
Accounting (Mass) Besley Kumara Pathirana Saturday – 11.15 – 01.00 PM
Accounting Thushara Nakandala Monday – 3.00 – 5.30 PM
Business Statistics Lasitha Fernando Tuesday – 03.00 – 05.00 PM

 

ARTS

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Logic (Mass) Anuradha Abeysekara Thursday – 03.00 – 05.00 PM
Political Senadhi Athukorala Saturday – 10.00 – 12.00 PM
Sinhala Mahinda Sri Jayalath Saturday – 8.00 – 10.00 AM
B. Civilization Sanath Undugoda 2018.04.03 – 11.00 – 1.00 PM (temp)
G. English Tilina Peris Monday – 03.00 – 05.00 PM
G. English S. Wijesinghe Sunday – 08.00 – 10.00 AM
English Literature S. Wijesinghe Sunday – 03.00 -05.00 PM
Hindi Kanchanamala Kariyapperuma Thursday – 03.00 – 05.00 PM
Media Udam Satharasinghe Saturday – 03.30 – 05.30 PM
Tamil S. Polraj 2018 – September

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Dr Hiran Amarasekara Saturday – from 12.00
Combined Maths Sadun Wanaguru Saturday – 1.00 -5.00 PM
Physics Asela Ranasingha Saturday – 11.30-01.30 PM
Chemistry Chamal Iddagodage Tuesday – 03.30 – 06.30 PM
Chemistry (Group) Janaka Abeywansha Tuesday – 03.00- 06.00 PM

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
ICT 01 Sandamal Vidhanagamage Saturday – 3.00 – 05.15 PM
ICT 02 Sandamal Vidhanagamage Monday – 03.00 – 05.00 PM
SFT Malith Wasalage Saturday – 10.30 – 01.30 PM
BST Devinda Wijekoon Saturday – 07.30 – 10.30 AM
ET D.M Keerthirathna Saturday – 08.00 – 10.00 AM

COMMERCE

Subject
Lecturer
Starting Day & Time
Accounting Nilantha Agampodi Sunday – 8.00 – 10.00 AM
Economics Imran Hasheen Sunday – 1.30 – 4.00 PM
Business Studies Dilon Anthonys Sunday – 10.30 – 12.30 PM
Business Studies Charuka Suchendra Sunday – 10.30 – 12.30 PM
ICT Sandamal Vidhanagamage Saturday – 3.15 – 5.30 PM

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Nissanka De Silva Monday – 3.00 –  6.00 PM
Chemistry Chathura Ranaba Friday – 3.30 – 6.30 PM
Physics Asela Ranasingha Saturday – 1.45 – 4.00 PM
Combined Maths Sandun Wanaguru Saturday – 4.30 – 07.30 PM

 

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
ICT Sandamal vidhanagamage 2018.01.03 – 01.00 – 3.00 PM (temp)

2019 Advanced Level Theory

COMMERCE

Subject
Lecturer
Day & Time
Econ (1) Bandara Dissanayake Saturday – 07:00 – 09:00 AM
Business Studies (1) Bandara Dissanayake Saturday – 09:15 – 11:00 AM
Econ (2) Bandara Dissanayake Wednesday – 04:45 – 06:30 PM
Business Studies (2) Bandara Dissanayake Wednesday – 02:45 – 4:30 PM
Business Studies Group Bandara Dissanayake Monday – 02:45 – 4:30 PM
Econ Group Bandara Dissanayake Monday – 04:45 – 06:30 PM
Accounting Thushara Nakandala Tuesday – 03:00 – 05.30 PM
Accounting (Group) Hemal Perera Tuesday – 3:00 – 5:00 PM
Accounting Hemal Perera Sunday – 03:00 – 5.30 PM
Accounting (Group) Besley Kumara Pathirana Thursday – 02:45 – 5.30 PM
ICT Sandamal vidhanagamage Saturday- 12:30 – 02:30 PM
ICT Sandamal vidhanagamage Thursday- 03:00 – 05:00 PM

 

ARTS

Subject
Lecturer
Day & Time
Logic (Mass) Anuradha Abeysekara Tuesday – 03:00 – 05:00 PM
Political Senadhi Athukorala Saturday – 08:00 – 10.00 AM
Sinhala Mahinda Sri Jayalath Saturday – 10:00 – 12:00 PM
BC Sanath Undugoda Friday – 3:00 – 5.00 PM
Hindi Kanchanamala Kariyapperuma Thursday – 3:00 – 5.00 PM
Media Udam Satharasinghe Saturday – 01:30 – 03:30 PM
G. English Tilina Peris Friday – 3:00 – 5.30 PM
G. English S.Wijesinghe Friday – 10.30 – 12.30 PM
English Literature S.Wijesinghe Sunday – 1:00 – 3.00 PM

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Biology Hiran Amarasekara Wednesday – 03.00 – 05.30 PM
Physics Asela Ranasingha Thursday – 03:00 – 06:00 PM
Physics English Medium Asela Ranasingha Saturday- 07.30 – 11.30 AM
Combined Maths Sandun Wanaguru Friday – 03.00 – 06.00 PM

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
SFT Malith Wasalage Saturday – 07:30 – 10:30 AM
BST Devinda Wijekoon Saturday – 11:00 – 01:30 PM
ET D.M Keerthirathna Saturday – 11:00 – 01:30 PM

 

2019 Advanced Level Revision

COMMERCE

Subject
Lecturer
Day & Time
Accounting Hemal Perera Tuesday – 02.30 – 05.30 PM
Accounting Besley Kumara Pathirana Saturday – 01.30 – 6.00 PM
Accounting Besley Kumara Pathirana Sunday – 01.30 05.30 PM
Accounting (Mass) Thushara Nakandala Friday – 03.00 – 06.00 PM
ICT Sandamal vidhanagamage Monday- 07.30 – 1.30 PM

 

ARTS

Subject
Lecturer
Day & Time
Logic (Mass) Anuradha Abeysekara Tuesday – 07.30 – 2.00 PM
Political Senadhi Athukorala Thursday – 08.00 – 02.30 PM
Political Senadhi Athukorala Friday – 2.45.00 – 06.00 PM
Sinhala Mahinda Sri Jayalath Monday – 7.30 – 1.30 PM
BC Sanath Undugoda Friday – 8.30 – 01.30 PM
Media Udam Satharasighe Sunday – 8.30 – 12.30 PM
ICT Sandamal vidhanagamage Monday- 07.30 – 1.30 PM

 

SCIENCE – MATHS

Subject
Lecturer
Day & Time
Chemistry Chamal Iddagodage Wednesday – 07.30 – 01.30 PM

 

TECHNOLOGY

Subject
Lecturer
Day & Time
SFT Malith Wasalage Friday – 03.00 – 06.00 PM
BST Devinda Wijekoon Thursday – 07.30 – 02.00 PM
ET D.M Keerthirathna Sunday – 07.30 – 10.30 PM

 

Need More Informations?   Call 0112 814 908